2020 2021 2022

Dzień Chemika

Święto nietypowe
Święto branżowe


W 2021 roku Dzień Chemika wypada:
6 czerwca 2021
Niedziela
Najbliższe wydarzenie wypada 5 czerwca 2022, czyli za 188 dni.
Nawet nie będąc tego świadomym, z chemią stykamy się co chwilę. I nic dziwnego, ta gałąź nauki odgrywa istotną rolę w naszym życiu, dlatego właśnie powinno doceniać się pracę wszystkich osób związanych z chemią zawodowo, hobbystycznie czy też w każdy inny sposób. Realizacją tego przedsięwzięcia zajęli się członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, którzy na co dzień zajmują się propagowaniem wiedzy i pracy z zakresu chemii. Wynikiem ich działań jest Dzień Chemika obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca.
By go uczcić, tego dnia organizowane są różne konferencje i wydarzenia mające na celu docenienie działań osób pracujących w laboratoriach, naukowców, pracowników zakładów chemicznych i nie tylko. Należy pamiętać, że to właśnie im zawdzięczamy naprawdę wiele - od wodoodpornych materiałów, przez przebadane produkty żywnościowe, aż do lekarstw potrafiących pomóc w wielu chorobach. Dzień Chemika jest naszym ojczystym świętem i tylko tutaj jest obchodzony. Za to, takim międzynarodowym wydarzeniem wszystkich chemików jest Dzień Mola, celebrowany 23 października. Nazwa wywodzi się od mola czyli podstawowej jednostki liczności materii, którą posługują się chemicy.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

6 czerwca 2021
Dzień Leśnika i Drzewiarza
Święto branżowe obchodzone w pierwszą niedzielę kwietnia. Świętują je osoby, które dbają o obszary leśne w naszym kraju.
6 czerwca 2021
Światowy Dzień Pocałunku
Pocałunki potrafią spalać kalorie, redukują codzienny stres, obniżają ciśnieni krwi, a do tego zwiększają produkcję serotoniny oraz dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Dzień pocałunku przypomina o korzyściach, jakie dają szczere buziaki.
6 czerwca 2021
św. Norberta
Wspomnienie świętego Norberta, biskupa.
6 czerwca 2021
Święto Centrum Operacji Powietrznych
Święto wojskowe, obchodzone na mocy zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z 2005. (decyzja nr 141/MON z 3 czerwca 2002)
6 czerwca 2021
Dzień języka rosyjskiego
Dzień języka rosyjskiego w ONZ w ramach dni języków
6 czerwca 2021
Święto Wojsk Chemicznych
Święto wojskowe, obchodzone na mocy zarządzenia Ministra Obrony Narodowej
Obrazek pochodzi ze strony: Martin Lopez Autor: pexels.com