2023 2024 2025

Dzień Chemika

Święto nietypowe
Święto branżowe


W 2024 roku Dzień Chemika wypada:
2 czerwca 2024
Niedziela
Najbliższe wydarzenie wypada 1 czerwca 2025, czyli za 324 dni.
Nawet nie będąc tego świadomym, z chemią stykamy się co chwilę. I nic dziwnego, ta gałąź nauki odgrywa istotną rolę w naszym życiu, dlatego właśnie powinno doceniać się pracę wszystkich osób związanych z chemią zawodowo, hobbystycznie czy też w każdy inny sposób. Realizacją tego przedsięwzięcia zajęli się członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, którzy na co dzień zajmują się propagowaniem wiedzy i pracy z zakresu chemii. Wynikiem ich działań jest Dzień Chemika obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca.
By go uczcić, tego dnia organizowane są różne konferencje i wydarzenia mające na celu docenienie działań osób pracujących w laboratoriach, naukowców, pracowników zakładów chemicznych i nie tylko. Należy pamiętać, że to właśnie im zawdzięczamy naprawdę wiele - od wodoodpornych materiałów, przez przebadane produkty żywnościowe, aż do lekarstw potrafiących pomóc w wielu chorobach. Dzień Chemika jest naszym ojczystym świętem i tylko tutaj jest obchodzony. Za to, takim międzynarodowym wydarzeniem wszystkich chemików jest Dzień Mola, celebrowany 23 października. Nazwa wywodzi się od mola czyli podstawowej jednostki liczności materii, którą posługują się chemicy.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

2 czerwca 2024
Dzień Leśnika i Drzewiarza
Święto branżowe obchodzone w pierwszą niedzielę kwietnia. Świętują je osoby, które dbają o obszary leśne w naszym kraju.
2 czerwca 2024
św. Marcelina i Piotra
Wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra.
2 czerwca 2024
2 czerwca 2024
bł. Sadoka
Wspomnienie błogosławionych męczenników Sadoka i towarzyszy.
Obrazek pochodzi ze strony: Martin Lopez Autor: pexels.com