2025 2026 2027

Dzień Chemika

Święto nietypowe
Święto branżowe


W 2026 roku Dzień Chemika wypada:
7 czerwca 2026
Niedziela
Najbliższe wydarzenie będzie za 683 dni.
Kolejne wypada 6 czerwca 2027, czyli za 1047 dni.
Nawet nie będąc tego świadomym, z chemią stykamy się co chwilę. I nic dziwnego, ta gałąź nauki odgrywa istotną rolę w naszym życiu, dlatego właśnie powinno doceniać się pracę wszystkich osób związanych z chemią zawodowo, hobbystycznie czy też w każdy inny sposób. Realizacją tego przedsięwzięcia zajęli się członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, którzy na co dzień zajmują się propagowaniem wiedzy i pracy z zakresu chemii. Wynikiem ich działań jest Dzień Chemika obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca.
By go uczcić, tego dnia organizowane są różne konferencje i wydarzenia mające na celu docenienie działań osób pracujących w laboratoriach, naukowców, pracowników zakładów chemicznych i nie tylko. Należy pamiętać, że to właśnie im zawdzięczamy naprawdę wiele - od wodoodpornych materiałów, przez przebadane produkty żywnościowe, aż do lekarstw potrafiących pomóc w wielu chorobach. Dzień Chemika jest naszym ojczystym świętem i tylko tutaj jest obchodzony. Za to, takim międzynarodowym wydarzeniem wszystkich chemików jest Dzień Mola, celebrowany 23 października. Nazwa wywodzi się od mola czyli podstawowej jednostki liczności materii, którą posługują się chemicy.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

7 czerwca 2026
Dzień Leśnika i Drzewiarza
Święto branżowe obchodzone w pierwszą niedzielę kwietnia. Świętują je osoby, które dbają o obszary leśne w naszym kraju.
7 czerwca 2026
Międzynarodowy Dzień Seksu
Dzień ustanowiła w 2003 roku Rada Tradycji Unii Europejskiej
Obrazek pochodzi ze strony: Martin Lopez Autor: pexels.com