2023 2024 2025

Dzień Dziwaka

Święto nietypowe


W 2024 roku Dzień Dziwaka wypada:
7 stycznia 2024
Niedziela
Najbliższe wydarzenie wypada 7 stycznia 2025, czyli za 175 dni.
Dzień Dziwaka jest nietypowym świętem, które może być obchodzone tak naprawdę przez każdego z nas. Jeżeli lubisz wyróżniać się z tłumu lub masz kilka głęboko skrywanych, niekoniecznie akceptowanych w społeczeństwie zachowań, to możesz czuć, że to twój dzień!
Twórca tego nietypowego wydarzenia to profesor Philip Zimbardo, znany na całym świecie z wielu ciekawych teorii i eksperymentów. 7 stycznia pewnego roku naukowiec poprosił swoich studentów, by ci założyli na siebie dziwne stroje i zachowywali się w sposób powszechnie nieakceptowany przez społeczeństwo. Aby dodać im otuchy, profesor sam włożył sukienkę i perukę, a podczas zajęć co chwilę poprawiał swój wygląd i sięgał po szminkę, by pomalować usta. Głównym założeniem takiego eksperymentu było ukazanie tego, jak łatwo można zostać odrzuconym przez resztę społeczeństwa, jeżeli odstaje się od niego, chociaż na chwilę.
Obchodzony na całym świecie Dzień Dziwaka ma nam pokazać, że dziwacy żyją pośród nas w sposób nie zawsze świadomy. Jeżeli myślisz, że ten dzień ciebie nie dotyczy, to jeszcze raz pomyśl o pewnych zachowaniach, do których nie przyznałbyś się w gronie znajomych, a które w pewnym sensie dodają ci wyjątkowości. 7 stycznia pokaż swoje dziwactwa i świętuj razem z nami!

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

7 stycznia 2024
św. Rajmunda z Penyafort
Wspomnienie świętego Rajmunda z Penyafort, kapłana
Obrazek pochodzi ze strony: pexels Autor: Life of Wu