2023 2024 2025

Dzień Naftowca i Gazownika

Święto nietypowe
Święto branżowe


W 2024 roku Dzień Naftowca i Gazownika wypada:
3 grudnia 2024
Wtorek
Najbliższe wydarzenie będzie za 140 dni.
Kolejne wypada 3 grudnia 2025, czyli za 505 dni.
Dzień naftowca i gazownika przypada na 3 dzień grudnia. Tego dnia świętują naftowcy i gazownicy. Jest to wyraz szacunku dla ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Ma na celu uświadomienie ludziom jak ważną rolę ogrywają oni i ich praca w codziennym życiu. Większość ludzi nie zastanawiało się nigdy nad powagą funkcji jaką pełniom. To właśnie im zawdzięczamy rozwój infrastruktury, pozytywne zmiany w przemyśle, wyższe standardy oraz nowe inwestycje. Rozwijają się fabryki i huty. Wszystko to jest powiązane z paliwem kopalnianym. Każdego dnia mamy styczność z efektami pracy naftowców i gazowników.

Dzięki nim mamy:

3 grudnia warto poświęcić chwilę czasu na przemyślenia jak wyglądałby teraźniejszy świat bez rafinerii i pracujących w nich ludzi. Dzień po naftowcach i gazownikach czyli 4 grudnia swoje święto obchodzą górnicy. Tak zwana Barbórka. Zarówno górników jak i naftowców patronką jest św. Barbara, męczennica stracona w 306 roku za swoją niezłomność w wierze. Dzień naftowca i gazownika jest swego rodzaju wstępem do Barbórki. Często zawody te świętują hucznie razem właśnie podczas Barbórki.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

4 grudnia 2024
św. Barbary
Wspomnienie świętej Barbary, dziewicy i męczennicy.
4 grudnia 2024
Dzień Górnika
Inaczej nazywany Barbórką to święto obchodzone w dniu wspomnienia świętej Barbary z Nikomedii, patronki ciężkiej górników.

Wydarzenia tego samego dnia

3 grudnia 2024
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Święto ustanowione na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983?1992).
3 grudnia 2024
Franciszka Ksawerego
Wspomnienie świętego Franciszka Ksawerego, kapłana.
Obrazek pochodzi ze strony: depositphotos.com