2020 2021 2022

Dzień Polskiej Niezapominajki

Święto nietypowe


W 2021 roku Dzień Polskiej Niezapominajki wypada:
15 maja 2021
Sobota
Najbliższe wydarzenie będzie za 74 dni.
Kolejne wypada 15 maja 2022, czyli za 439 dni.
Dzień Polskiej Niezapominajki wymyślony został przez pamiętanego przez wielu do dziś redaktora Polskiego Radia Andrzeja Zalewskiego (1924 - 2011). Symbolem obchodzonego corocznie święta stała się pospolita w całej Polsce niezapominajka. Zapoczątkowana w 2002 r. akcja była hołdem złożonym polskiej przyrodzie i wyrazem należnego jej szacunku oraz podkreślała znaczenie czystego powietrza i czystej wody dla życia na Ziemi.

Niezapominajka, pamiętna z uroczego wierszyka Marii Konopnickiej i opisana wpadającym w ucho rymem "niezapominajki to są kwiatki z bajki", w kulturze europejskiej jest symbolem nieprzemijającej pamięci. W przesłaniu Andrzeja Zalewskiego oznaczała głębokie i trwałe relacje z ludźmi i przyrodą, które należy pielęgnować z uwagą i oddaniem, gdyż to właśnie więzi stanowią źródło naszej siły i budują naszą tożsamość.

Dzień Polskiej Niezapominajki jest świętem o podwójnym znaczeniu. Nawołuje do szacunku dla przyrody w połączeniu z wrażliwością, życzliwością i pamięcią nakierowaną na drugiego człowieka. To piękne przesłanie okazało się niezwykle nośne i spotkało się z dużym odzewem ze strony wielu środowisk, w szczególności uczniowskich, leśników, pszczelarzy i rolników ekologicznych. W akcję włączyły się znane tytuły prasowe i organizacje o zasięgu ogólnopolskim

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

9 stycznia 2021
Dzień Ligi Ochrony Przyrody
Ta organizacja chroniąca przyrodę działa w Polsce od 9 stycznia 1928 roku.

Wydarzenia tego samego dnia

15 maja 2021
Międzynarodowy Dzień Rodzin
Święto ustanowione na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 20 września 1993
Obrazek pochodzi ze strony: pexels.com Autor: Nastasya Day