2023 2024 2025

Dzień Polskiej Niezapominajki

Święto nietypowe


W 2024 roku Dzień Polskiej Niezapominajki wypada:
15 maja 2024
Środa
Najbliższe wydarzenie wypada 15 maja 2025, czyli za 303 dni.
Dzień Polskiej Niezapominajki wymyślony został przez pamiętanego przez wielu do dziś redaktora Polskiego Radia Andrzeja Zalewskiego (1924 - 2011). Symbolem obchodzonego corocznie święta stała się pospolita w całej Polsce niezapominajka. Zapoczątkowana w 2002 r. akcja była hołdem złożonym polskiej przyrodzie i wyrazem należnego jej szacunku oraz podkreślała znaczenie czystego powietrza i czystej wody dla życia na Ziemi.

Niezapominajka, pamiętna z uroczego wierszyka Marii Konopnickiej i opisana wpadającym w ucho rymem "niezapominajki to są kwiatki z bajki", w kulturze europejskiej jest symbolem nieprzemijającej pamięci. W przesłaniu Andrzeja Zalewskiego oznaczała głębokie i trwałe relacje z ludźmi i przyrodą, które należy pielęgnować z uwagą i oddaniem, gdyż to właśnie więzi stanowią źródło naszej siły i budują naszą tożsamość.

Dzień Polskiej Niezapominajki jest świętem o podwójnym znaczeniu. Nawołuje do szacunku dla przyrody w połączeniu z wrażliwością, życzliwością i pamięcią nakierowaną na drugiego człowieka. To piękne przesłanie okazało się niezwykle nośne i spotkało się z dużym odzewem ze strony wielu środowisk, w szczególności uczniowskich, leśników, pszczelarzy i rolników ekologicznych. W akcję włączyły się znane tytuły prasowe i organizacje o zasięgu ogólnopolskim

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

9 stycznia 2024
Dzień Ligi Ochrony Przyrody
Ta organizacja chroniąca przyrodę działa w Polsce od 9 stycznia 1928 roku.

Wydarzenia tego samego dnia

15 maja 2024
Międzynarodowy Dzień Rodzin
Święto ustanowione na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 20 września 1993
Obrazek pochodzi ze strony: pexels.com Autor: Nastasya Day