2025 2026 2027

Dzień Pracowników Archiwów i Bibliotek

Święto nietypowe
Święto branżowe


W 2026 roku Dzień Pracowników Archiwów i Bibliotek wypada:
9 czerwca 2026
Wtorek
Najbliższe wydarzenie będzie za 690 dni.
Kolejne wypada 9 czerwca 2027, czyli za 1055 dni.
Spośród wielu profesji także pracownicy bibliotek oraz archiwów obchodzą swoje święto. Dzień ten przypada 9 czerwca i obchodzony jest w Polsce pod nazwą Dnia Pracowników Archiwów i Bibliotek. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jest to dzień poświęcony pracownikom tych instytucji także na całym świecie. W USA ta data w kalendarzu to International Archives Day (Międzynarodowy Dzień Archiwów).
To okazja do tego, aby uczcić ciężką pracę archiwistów pracujących w bibliotekach na całym świecie i wyrazić uznanie dla ich działalności w ramach bibliotek i innych instytucji. Zawód bibliotekarza i archiwisty, choć może się wydawać, że odchodzi do lamusa, wciąż się rozwija, powstają na przykład nowe oddziały bibliotek cyfrowych, gdzie sprawne oko, wiedza i doświadczenie pracowników są bardzo wysoko cenione.
Czego można życzyć pracownikom archiwów i bibliotek w ich dniu? Z pewnością przemyślane życzenia będą dotyczyć satysfakcji z wykonywania tak doniosłej pracy, większej świadomości w społeczeństwie tego, czego dotyczy praca archiwistów i bibliotekarzy oraz bezpieczeństwa podczas przeszukiwania wysokich regałów w magazynach.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

9 czerwca 2026
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Obchodzone od 2007, w rocznicę utworzenia w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1950

Wydarzenia tego samego dnia

9 czerwca 2026
św. Efrema
Wspomnienie świętego Efrema, diakona i doktora kościoła.
9 czerwca 2026
9 czerwca 2026
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Obchodzone od 2007, w rocznicę utworzenia w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1950
9 czerwca 2026
Dzień Księgowego
Dzień ustanowiony w 2009 roku przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Data ta ma za zadanie upamiętniać powstanie w 1907 roku w Warszawie pierwszej organizacji osób zajmujących się zawodowo księgowością i finansami ? Związek Buchalterów.
Obrazek pochodzi ze strony: pixabay.com Autor: Klimkin