2023 2024 2025

Dzień Programisty

Święto nietypowe


W 2024 roku Dzień Programisty wypada:
12 września 2024
Czwartek
13 września 2024
Piątek
Najbliższe wydarzenie będzie za 53 dni.
Kolejne wypada 13 września 2024, czyli za 54 dni.
Programista to też człowiek wbrew temu, co można o nim myśleć. Obchodzi nawet swoje święto w 256 dniu roku. Dlaczego akurat w tym? 256 jest liczbą wprawiającą programistów w istną ekstazę. To liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajta informacji w jego najpopularniejszej 8-bitowej postaci. I jak tu się nie podniecić? Każdy człowiek ma własne upodobania - programistów kręcą akurat takie rzeczy.

Dzień Programisty obchodzony jest na całym świecie. Jednak tylko w Rosji jest on oficjalnym świętem. Dmitrij Miedwiediew ustanowił go w dniu 11 września 2009 r. Mimo to jego historia jest o kilka lat dłuższa. Dwóch pracowników Parallel Technologies - Valentin Balt i Michael Cherviakov (aka htonus) - już w 2002 r. próbowało zebrać podpisy pod petycją do rządu Rosji, aby uznać Dzień Programisty za oficjalny.

A kiedy narodził się ten fach? Za pierwszą programistkę uważana jest kobieta, Augusta Ada King, hrabina Lovelace, żyjąca w XIX w. W jej publikacji dotyczącej mechanicznego komputera Charlesa Babbage?a znalazł się algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie.

Warto doceniać pracę programistów i ich wkład w udogodnienia, jakimi możemy się dziś cieszyć, korzystając z nich w swoich komputerach, laptopach czy telefonach.

Występowanie w kalendarzach

Obrazek pochodzi ze strony: imienniczek.pl