2020 2021 2022

Dzień Wegetarian

Święto nietypowe
Posiłki


W 2021 roku Dzień Wegetarian wypada:
9 stycznia 2021
Sobota
Najbliższe wydarzenie wypada 8 stycznia 2022, czyli za 40 dni.

Wegetarianizm staje się coraz powszechniejszym stylem życia zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jest to spowodowane większą świadomością społeczeństwa względem ekologii, a także rosnącą dostępnością wszelkich mięsnych zamienników, które bywają niejednokrotnie tańsze. Dzień Wegetarian to inicjatywa powstała z racji szerzenia świadomości w społeczeństwie na temat stylu życia związanego z dietą roślinną, a także jej odłamami. Istnieje kilka form wegetarianizmu np. laktowegetarianizm polegający na wykluczeniu z jadłospisu jajek lub owowegetarianizm wiążący się z unikaniem nabiału i przetworów mlecznych. Jedną z najbardziej skrajnych jest witarianizm. Praktykujący tą dietę spożywają jedynie surowe warzywa i owoce, a napoje typu kawa lub herbata zamieniają na pospolitą wodę źródlaną.


Tego dnia poruszane są kwestie zmiany diety z tradycyjnej na wegetariańską. Między innymi w jaki sposób przejść na wegetarianizm trwale i zdrowo bez uszczerbków na zdrowiu. Dzień Wegetarian jest szansą dla różnych organizacji lub przedsiębiorstw do organizowania przedsięwzięć mających na celu przybliżenie wegetariańskich smaków np. wegetariańskie wieczory, zniżki w restauracjach czy organizowanie bezmięsnych targów żywności. Obchodzony jest w całej Polsce.Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

1 października 2021
Światowy Dzień Wegetarianizmu
Wegetarianizm znany był już w starożytności, szczególnie w Indiach oraz greckich kręgach kulturowych, zatem nie sądźmy, że wegetarianizm to wymysł czasów współczesnych.
2 października 2021
Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych
Święto ustanowione w rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera wegetarianizmu.

Wydarzenia tego samego dnia

9 stycznia 2021
Dzień Ligi Ochrony Przyrody
Ta organizacja chroniąca przyrodę działa w Polsce od 9 stycznia 1928 roku.
Obrazek pochodzi ze strony: unsplash.com Autor: fran hogan