2020 2021 2022

Europejski Dzień bez Samochodu

Święto nietypowe


W 2021 roku Europejski Dzień bez Samochodu wypada:
22 września 2021
Środa
Najbliższe wydarzenie wypada 22 września 2022, czyli za 290 dni.
Obchodzony 22 września Europejski Dzień Bez Samochodu jest zwieńczeniem obchodzonego od 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Obchody Dnia Bez Samochodu mają zwrócić uwagę na ekologię i niekorzystny wpływ spalin na globalny klimat - zwłaszcza w ostatnich latach zwraca się uwagę na postępujące globalne ocieplenie i wynikające z niego zagrożenia. W tym dniu zachęca się kierowców do rezygnacji z własnego samochodu, na rzecz transportu miejskiego, rowerów lub pociągów - w Polsce niektórzy komunalni przewoźnicy w porozumieniu z urzędami oferują zwykle darmowe przejazdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Choć w naszym kraju inicjatywa ta znana jest od 2004 roku, wciąż tylko 126 miast aktywnie bierze w niej udział.
Dzień ten został wpisany na stałe do Europejskiego kalendarza w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej i od tego czasu zyskał globalny zasięg. Największe obchody tego dnia organizowane są w Bogocie - obejmuje ono całe miasto, które wyłączone jest z ruchu samochodowego.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

22 września 2021
Początek astronomicznej Jesieni
Astronomiczna Jesień trwa 90 dni od 22 września i trwa do początku zimy. Jest to tzw. równonoc jesienna.