2023 2024 2025

Europejski Dzień Wynalazcy

Święto nietypowe


W 2024 roku Europejski Dzień Wynalazcy wypada:
9 listopada 2024
Sobota
Najbliższe wydarzenie będzie za 116 dni.
Kolejne wypada 9 listopada 2025, czyli za 481 dni.

Europejski Dzień Wynalazcy to wyjątkowe święto ustanowione na cześć amerykańskiej aktorki i wynalazczyni austriacko-żydowskiego pochodzenia.


Najpiękniejsza kobieta świata, która ten świat zmieniła Hedy Lamarr (a właściwie Hedwig Kiesler) tuż przed II wojną światową uciekła z faszyzującej Austrii, a w Stanach Zjednoczonych z niewielkim powodzeniem próbowała swoich sił jako aktorka słynnego studia Metro-Goldwyn-Meyer. Promowana wówczas na ?najpiękniejszą kobietę świata? miała do zaoferowania znacznie więcej niż tylko swoją urodę. Lamarr, mimo iż nie posiadała formalnego wykształcenia, zapisała się na kartach historii jako wynalazczyni. W wolnych chwilach poświęcała się nauce. Jej pierwszy wynalazek, musująca tabletka, która zmieniać miała zwykłe napoje w napoje gazowane, nie zyskał popularności. Jednak w 1940 roku, wraz ze swoim przyjacielem, opracowała system sterowania podwodnymi torpedami za pomocą fal radiowych. W 1997 nagrodzona za zasługi dla rozwoju elektroniki, zmarła w roku 2000.


Europejski Dzień Wynalazcy to okazja do uczczenia pamięci kobiety pięknej nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz, jak również dzień propagacji nauki i siły umysłu.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

10 listopada 2024
Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju
Święto ustanowione na Konferencji Generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury w 2001 roku.

Wydarzenia tego samego dnia

Obrazek pochodzi ze strony: pexels.com Autor: Abhilash Sahoo