2023 2024 2025

Halloween

Święto zwyczajowe


W 2024 roku Halloween wypada:
31 października 2024
Czwartek
Najbliższe wydarzenie będzie za 102 dni.
Kolejne wypada 31 października 2025, czyli za 467 dni.
Choć moda na Halloween przyszła do nas z Ameryki, nie jest to amerykańskie święto. Korzenie Halloween stanowi celtyckie święto Samhein, obchodzone już ponad 2000 lat temu na terenie Wielkiej Brytanii. W kulturze celtyckiej dzień 31 października oznaczał koniec zbiorów oraz początek okresu zimowego. Celtowie wierzyli, że w tym dniu, a raczej tej nocy, na ziemię schodzą duchy - zarówno dobre jak i złe. Dobre duchy zapraszano do domów, a złe odstraszano - stąd zwyczaj przebierania się za wszelkiej maści potwory - straszne przebranie miało odstraszać nieproszonych gości. Również nazwa nawiązuje do tego dnia - początkowo dzień 31 listopada zwano "Hallows' Eve", co wkrótce przekształciło się w znaną dzisiaj formę "Halloween".
Popularna w tym okresie ozdoba z dyni ma swoje źródło w irlandzkiej legendzie o Jacku, który podpisał pakt z diabłem. Próbował jednak wystrychnąć diabła na dudka, za co ten skazał go na wieczną tułaczkę, podczas której Jack przyświecał sobie latarnią, wykonaną z dyni.
Do XX wieku święto to obchodzono głównie w ultrakatolickiej Irlandii, do USA przywieźli je ze sobą irlandzcy imigranci. Amerykanie bardzo szybko skomercjalizowali to święto, które od końca lat 90 staje się coraz popularniejsze także u nas.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

31 października 2024
Noc zaduszkowa
Świecki zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wigilię dnia Wszystkich Świętych. Tradycyjne, chrześcijańskie ludowe święto zmarłych.
31 października 2024
Światowy Dzień Oszczędzania
Święto powstałe z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich podczas Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw poprzez promowanie idei oszczędzania.