1937 1938 1939

Międzynarodowy Dzień Jazzu

Święto nietypowe
Święto UNESCO


W 1938 roku Międzynarodowy Dzień Jazzu wypada:
30 kwietnia 1938
Sobota
Najbliższe wydarzenie wypada 30 kwietnia 1939, czyli za -31261 dni.
Międzynarodowy Dzień Jazzu Święto obchodzone 30 kwietnia. Ma charakter promocyjny, a jego celem jest przede wszystkim wyrobienie wrażliwości w dzisiejszym społeczeństwie na międzynarodową muzykę jazzową. Informuje o jej korzeniach i znaczeniu jakie miała dla sztuki. Podczas obchodów poruszane są również bardzo istotne kwestie eliminacji dyskryminacji społecznych oraz znaczenie muzyki w walce o prawa człowieka. Wydarzeniom związanych z dniem jazzu przewodzi piękna idea łącząca poprzez muzykę ludzi niezależnie od pokolenia i narodowości. W Polsce impreza to cieczy się coraz większą popularnością, a jej celebrowanie odbywa się w wielu miastach. Na spotkania w dużej mierze przybywają miłośnicy jazzu, muzyki oraz indywidualiści. Muzyka jazzowa daje swoim odbiorcom radość i satysfakcję poprzez nawiązanie z nimi muzycznej więzi.

Pierwsze obchody odbyły się w Paryżu dnia 27 kwietnia 2012 roku. Przewodniczyła nimi Dyrektor Generalna i Ambasador Dobrej Woli UNESCO Herbie Hancock. Z tej okazji odbyły jazzowe koncerty, edukacyjne wykłady i liczne dyskusje dotyczące twórczość wielu muzyków jazzowych m. in. Marcusa Millera oraz Barbary Hendricks.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

21 czerwca 1938
Święto Muzyki
Od 1981 z inicjatywy Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, od 1995 roku Międzynarodowe Święto Muzyki, w Polsce od 2000.
1 października 1938
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Powstało z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki (IMC), działającej przy UNESCO. Celem obchodów jest pokazanie, jaka muzyka jest wyjątkowa i jakie dobro w sobie kryje, oraz promowanie muzyków.

Wydarzenia tego samego dnia

30 kwietnia 1938
św. Piusa V
Wspomnienie świętego Piusa V, papieża.
Obrazek pochodzi ze strony: imienniczek.pl