2022 2023 2024

Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości

Święto nietypowe
Święto ONZ


W 2023 roku Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości wypada:
1 lipca 2023
Sobota
Najbliższe wydarzenie wypada 6 lipca 2024, czyli za 37 dni.
Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości (ang, International Co-operative Day) jest obchodzone co roku w pierwszą sobotę lipca przez kraje należące do ONZ. Święto ustanowiono w 1994 roku. Ważnym elementem inicjatywy zaproponowanej przez Międzynarodowy Związek Spółdzielczy miała być współpraca między globalnym ruchem spółdzielczym a rządami poszczególnych państw, także na poziomie lokalnych samorządów. Celem obchodów ma być promowanie idei międzynarodowej solidarności, równości, gospodarczego dobrobytu oraz pokoju na świecie.

Z okazji ustanowienia święta powstała flaga, na początku w kolorach tęczy, która miała za zadanie akcentować różnorodność wspólnot spółdzielczych, a zarazem jedność i równość promowaną przez ruch spółdzielczy na całym świecie. W 2013 roku logo zmieniono na pierwsze litery święta (angielskie COOP), które tworzą łańcuch na białym tle.

Co ciekawe, każdego roku Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości jest obchodzony pod hasłem przewodnim, które jest ogłaszane parę miesięcy wcześniej, między styczniem a marcem, i zapowiada tematykę wydarzeń towarzyszących temu dniowi. W 2020 roku było to hasło "spółdzielnie w działaniach na rzecz klimatu".

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

1 lipca 2023
Światowy Dzień Architektury
Święto miłośników architektury.
1 lipca 2023
Dzień Psa
Święto polskie (ang. National Dog Day obchodzony jest 26 sierpnia)
1 lipca 2023
Święto Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych
Święto wojskowe, obchodzone na mocy zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z 2005
Obrazek pochodzi ze strony: Srihari Jaddu Autor: pexels.com