2023 2024 2025

Światowy Dzień Architektury

Święto nietypowe
Święto branżowe


W 2024 roku Światowy Dzień Architektury wypada:
1 lipca 2024
Poniedziałek
7 października 2024
Poniedziałek
Najbliższe wydarzenie będzie za 78 dni.
Kolejne wypada 1 lipca 2025, czyli za 345 dni.
Architekci i wielbiciele architektury z całego świata mogą co roku, 1 lipca obchodzić swoje święto. Światowy Dzień Architektury (z ang. World Architecture Day) powstał z myślą o tych, którzy kreują świat wokół nas oraz ich entuzjastów. W niektórych krajach obchody mają miejsce w pierwszy poniedziałek października. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Unię Architektów w 1985 roku. Międzynarodowa Unia Architektów powstała niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej, by realizować program odbudowy wszech obecnie zniszczonych podczas wojny miast, osiedli i obiektów przemysłowych.

W 1996 roku Międzynarodowa Unia Architektów podczas organizowanego co trzy lata Kongresu Architektury podjęła decyzję o przeniesieniu obchodów Światowego Dnia Architektury na pierwszy poniedziałek października, przez co zbiega się w czasie ze Światowym Dniem Habitatu. Zgodnie z oficjalnymi danymi, w 1950 roku jedna trzecia mieszkańców naszej planety żyła na terenach miejskich. Po upływie zaledwie 50 lat liczba ta wzrosła do jednej drugiej i zgodnie z prognozami będzie stale wzrastać, aż do dwóch trzecich w 2050 roku.

Zgodnie z panującą tradycją, każdy rok poświęcony jest innemu tematowi, związanemu z określonym problemem architektonicznym. Wówczas architekci z całego świata zbierają się na konferencji, podczas których omawiają warunki i rezultaty swojej działalności, rozstrzygają problemy w zakresie szkolenia przyszłych architektów oraz podejmują się prowadzenia twórczych dyskusji. Tego dnia organizowane są również wystawy, festiwale i inne wydarzenia.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

25 września 2024
Dzień Budowlańca
Polskie święto branżowe
7 października 2024
Światowy Dzień Habitatu
Święto obchodzone od 2000 roku.
Obrazek pochodzi ze strony: pexels.com Autor: Snapwire