2025 2026 2027

Światowy Dzień Astmy

Święto nietypowe
Zdrowie


W 2026 roku Światowy Dzień Astmy wypada:
5 maja 2026
Wtorek
Najbliższe wydarzenie będzie za 685 dni.
Kolejne wypada 4 maja 2027, czyli za 1049 dni.
Światowy Dzień Astmy to coroczna uroczystość organizowana w pierwszy wtorek maja. Z tej okazji są organizowane spotkania, konferencje medyczne skierowane do ludzi. Mają za zadanie poruszenie kwestii choroby jaką jest astma. Uświadamiają społeczeństwu czym jest ta choroba, jak przebiega oraz jak sobie z nią radzić. Astma jest niezwykle uciążliwą chorobą, z roku na rok wzrasta ilość zachorowań na nią. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią ponad 300 milionów osób. W Polsce liczba ta wynosi około 4 miliony. W ciężkich przypadka choroba ta stanowi zagrożenie dla zdrowi i życia. Bywa wywołana w skutek czynników środowisk lub jest dziedziczona. Dlatego tak ważne jest aby wiedza społeczeństwa na jej temat była na wysokim poziomie.

W czasie dnia astmy przekazywane są informacje, pomagające uniknąć czynników ryzyka takich jak: alergia, zanieczyszczenie środowiska, niezdrowa dieta i styl życia, otyłość, powikłania po chorobach dróg oddechowych. Atak tej choroby może zostać wywołany przez różne czynniki i polega na duszącym kaszlu oraz braku możliwości zaczerpnięcia powietrza.
Wpływają na to:

Światowy Dzień Astmy ustanowiła Światowa Inicjatywa na Rzecz Zwalczania Astmy w 1998 roku.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

7 kwietnia 2026
Światowy Dzień Zdrowia
Święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950. Święto inicjuje Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem.

Wydarzenia tego samego dnia

5 maja 2026
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Dzień został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU).
5 maja 2026