2023 2024 2025

Światowy Dzień FAS

Święto nietypowe
Zdrowie


W 2024 roku Światowy Dzień FAS wypada:
9 września 2024
Poniedziałek
Najbliższe wydarzenie będzie za 55 dni.
Kolejne wypada 9 września 2025, czyli za 420 dni.
Światowy dzień FAS przypada na 9 września. Data ta jest nieprzypadkowa. Dwie 9 nawiązują bowiem do dziewięciu miesięcy ciąży.

Światowy dzień FAS ma na celu zwrócenie uwagi na problemy osób dotkniętych Alkoholowym Zespołem Płodowym, jak również uświadomienie przyszłym matkom szkodliwość spożywania alkoholu w okresie ciąży. Może on mieć niestety wpływ na nieprawidłowy rozwój płodu, a w efekcie na nieprawidłowy rozwój dziecka. Obecnie jest to niezwykle poważny problem w krajach rozwiniętych - w Polsce każdego roku rodzi się więcej dzieci dotkniętych FAS niż zespołem Downa. Chorobie tej, w przeciwieństwie do wielu wad genetycznych, można łatwo zapobiec, zachowując całkowitą abstynencję w czasie ciąży.

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) to nieuleczalny zespół chorobowy, który charakteryzuje się między innymi:

Święto zostało ustanowione przez rodziców niepełnosprawnych dzieci z zespołem FAS (alkoholowym) i FASD (poalkoholowym). Po raz pierwszy obchodzono je w roku 1999 w Nowej Zelandii. O godzinie 9:09 rozbrzmiały dzwony kościelne, skłaniające do minuty refleksji nad problemem FAS i spożywania alkoholu w okresie ciąży. Do Polski idea trafiła w 2004 roku.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

1 czerwca 2024
Dzień bez Alkoholu
Święto polskie wprowadzone uchwałą Sejmu z 2006
Obrazek pochodzi ze strony: imienniczek.pl