2025 2026 2027

Światowy Dzień Nerek

Święto nietypowe
Zdrowie


W 2026 roku Światowy Dzień Nerek wypada:
12 marca 2026
Czwartek
Najbliższe wydarzenie będzie za 596 dni.
Kolejne wypada 11 marca 2027, czyli za 960 dni.
Światowy Dzień Nerek to coroczne przedsięwzięcie przypadające na drugi czwartek marca. Inicjatywa ta przede wszystkim, polega na przeprowadzaniu profilaktycznych badań nerek. Ma na celu uświadomienie ludziom jak ważne jest dbanie o zdrowe nerki, jakie jest ryzyko i co zrobić aby zmniejszyć możliwość zachorowania na tego typu choroby. Organizowane są różne konferencje prasowe, publiczne odczyty oraz imprezy mające charakter oświatowo-edukacyjny. Chodzi również o zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat znaczenia w organizmie ludzkim narządu nerek oraz jak on funkcjonuje. Omawiane są choroby nerek, a także metody walki w ich leczeniu.

Światowy dzień nerek został zorganizowany z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Obchodzony jest od roku 2006. W Polsce za koordynację obchodów odpowiada Stowarzyszenie Nefrologia Polska. Natomiast w pomocy przy organizacji i realizacji różnych imprez bierze udział Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

W 2020 roku w Polsce pomimo pandemii odbyło się 717 przeszczepień nerki.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

26 stycznia 2026
Dzień Transplantacji
Ogólnopolski dzień, obchodzony 2 w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.
Obrazek pochodzi ze strony: depositphotos.com