1968 1969 1970

Światowy Dzień Pisarza

Święto nietypowe
Święto branżowe


W 1969 roku Światowy Dzień Pisarza wypada:
3 marca 1969
Poniedziałek
Najbliższe wydarzenie wypada 3 marca 1970, czyli za -19993 dni.
Święto to zostało po raz pierwszy wprowadzone w 1986 roku w Londynie przez międzynarodową organizację PEN Club. Skrót nazwy klubu wywodzi się od angielskich słów "poet" (poeta), "essayist" (eseista) i "novelist" (powieściopisarz), które łączą się w słowie "pen"(pióro). W Polsce oddział stowarzyszenia powstał w 1925 roku. Jego pierwszym prezesem był znany polski pisarz Stefan Żeromski. Wśród założycieli znaleźli się również: Emil Breiter, Bolesław Gorczyński, Wacław Grubiński, Juliusz Kaden-Bandrowski, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Jan Lorentowicz, Bronisława Neufeldówna, Edward Popoff, Józef Relidzyński i Leopold Staff. Obecnie stowarzyszenie przyjmuje w swoje szeregi nie tylko pisarzy, ale również tłumaczy czy dziennikarzy. Jest najstarszą międzynarodową organizacją literacką.

Światowy Dzień Pisarza ma na celu popularyzowanie literatury, obronę wolności słowa oraz zacieśnianie więzów między twórcami. Tego dnia często są organizowane wieczorki literackie i spotkania autorskie. Jako czytelnicy zapominamy, że pisanie to ciężka i często samotna praca. Autorzy spędzają samotne godziny przy biurku, żebyśmy potem mogli cieszyć się książką. Czasem poświęcają lata na pracę nad jedną historią. Najlepszy sposób na docenienie twórców to zagłębienie się w ich dzieła.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

15 listopada 1969
Dzień Uwięzionego Pisarza
Dzień ustanowiony w 1984 przez PEN Club - stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 w Londynie, jako Dzień Zaginionego Pisarza.

Wydarzenia tego samego dnia

3 marca 1969
Obrazek pochodzi ze strony: pexels.com Autor: Lisa