2023 2024 2025

Światowy Dzień Wolności Prasy

Święto nietypowe
Święto ONZ
Święto UNESCO


W 2024 roku Światowy Dzień Wolności Prasy wypada:
3 maja 2024
Piątek
Najbliższe wydarzenie wypada 3 maja 2025, czyli za 295 dni.
Światowy Dzień Wolności Prasy powstał dzięki Konferencji Generalnej UNESCO. Obchodzi się go 3 maja, o czym mówi rezolucja 48/432 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Decyzję o ustanowieniu tego dnia podjęto 20 grudnia 1993 roku. Święto ma przypominać o tym, że bez wolności prasy trudno o prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa. Światowy Dzień Wolności Prasy ma także upamiętniać "Deklarację z WIndhoek", która gwarantuje niezależność prasy afrykańskiej.

Stałym elementem Światowego Dnia Wolności Prasy są coroczne spotkania przedstawicieli prasy z całego świata. W trakcie seminariów, które co roku odbywają się w innym mieście dyskutuje się na temat stanu wolności dziennikarstwa na całym świecie. Dodatkowo w ramach święta wręczana jest nagroda dla dziennikarza, który szczególnie przyczynił się do zwiększania tej wolności w krajach, które nadal mają z tym problem. Obecnie głównie w krajach afrykańskich można spotkać ograniczenia w wolności słowa oraz dostępie do wolnych mediów. Nagroda nosi imię zmarłego tragicznie kolumbijskiego dziennikarza śledczego Guillermo Cano Isaza, który tworzył artykuły o mafiach narkotykowych.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

3 maja 2024
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Święto ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918.
3 maja 2024
Święto Konstytucji 3 Maja
Święto państwowe obchodzone w rocznicę ustanowienia konstytucji z 1791 roku.
Obrazek pochodzi ze strony: Markus Winkler Autor: pexels.com