2112 2113 2114

Światowy Dzień Ludzkich Siedlisk

Święto nietypowe
Święto ONZ
Święto UNESCO


W 2113 roku Światowy Dzień Ludzkich Siedlisk wypada:
2 października 2113
Poniedziałek
Najbliższe wydarzenie będzie za 32461 dni.
Kolejne wypada 1 października 2114, czyli za 32825 dni.
Każdy pierwszy poniedziałek października obchodzony jest jako Światowy Dzień Ludzkich Siedlisk, znany także pod nazwą Światowy Dzień Habitatu. Ta data została wyznaczona przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest to święto obchodzone rokrocznie, do których obchodów zachęca także Światowa Organizacja UNESCO. Pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 1986 roku.

Samo słowo "siedlisko" (ang. habitat) to ogólnie przyjęty termin na określenie ekosystemu, czyli strefy życiowej w danej szerokości geograficznej. Według przesłanek ONZ święto to ma być okazją do refleksji nad stanem miast, osad i miejsc zamieszkania ludzi na naszym globie oraz ma zasygnalizować podstawowe prawo każdego z nas do odpowiedniego schronienia. Ten dzień powinien uzmysłowić wszystkim ludziom na świecie, że ponosimy zbiorową odpowiedzialność za przyszłość ludzkich siedlisk.

Co ciekawe, Światowy Dzień Siedlisk odbywa się co roku w innej odsłonie tematycznej, a gospodarzem wydarzeń jest wybrane miasto na świecie. Pierwszy motyw przewodni brzmiał "Schronienie to moje prawo". Tematem wydarzenia w 2020 roku był z kolei związany z aktualnym problemem światowej gospodarki mieszkaniowej i brzmiał: ?Mieszkalnictwo dla wszystkich - lepsza przyszłość miejskiej przestrzeni".

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

2 października 2113
Światowy Dzień Architektury
Święto miłośników architektury.
2 października 2113
Światowy Dzień Habitatu
Święto obchodzone od 2000 roku.
2 października 2113
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
Święto ustanowione na mocy rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ z 15 czerwca 2006 roku, zainspirowanej poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego.
2 października 2113
2 października 2113
Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych
Święto ustanowione w rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera wegetarianizmu.
Obrazek pochodzi ze strony: pexels.com Autor: Aleksander Pasaric