2023 2024 2025

Dzień Domeny Publicznej

Święto nietypowe


W 2024 roku Dzień Domeny Publicznej wypada:
1 stycznia 2024
Poniedziałek
Najbliższe wydarzenie wypada 1 stycznia 2025, czyli za 164 dni.
Dzień Domeny Publicznej to obchodzone w wielu krajach na całym świecie 1 stycznia nieoficjalne święto. Czym jest domena publiczna? W wielkim skrócie jest to całokształt twórczości, która nie podlega już ochronie prawnej (70 lat po śmierci twórcy) - a więc z której można korzystać dowolnie i bez żadnych ograniczeń. Święto to jest więc swoistym podkreśleniem wagi istnienia ogólnego dostępu do kluczowych dzieł oraz zasobów kulturalnych. Domena publiczna jest bowiem bardzo ważnym elementem współczesnej cywilizacji. W czasach, kiedy większość ludzi na co dzień używa internetu, dostęp zdalny do kultury jest metodą najprostszą, a do tego najtańszą i najszybszą. Co roku więc, 1 stycznia, na całym świecie zostają publicznie udostępnione zasoby, których okres podlegania prawu autorskiemu minął. W Polsce święto po raz pierwszy zorganizowano w roku 2007 przez Fundację Nowoczesna Polska, a od tego czasu organizowane jest przez Koalicję Otwartej Europy, integrującą instytucje tworzące otwarte zasoby edukacyjne.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

15 stycznia 2024
Dzień Wikipedii
Dzień tej internetowej encyklopedii obchodzimy w rocznicę jej powstania. Wikipedia powstała w 2001 roku.
23 kwietnia 2024
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Święto ustanowione przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Wydarzenia tego samego dnia

1 stycznia 2024
Światowy Dzień Pokoju
Ustanowione w 1967 roku przez papieża Pawła VI. W tym dniu papież wygłasza orędzie pokoju. Każdy Dzień pokoju ma inny temat.
1 stycznia 2024
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
Święto maryjne podkreślające, że Maryja jest matką Boga.
1 stycznia 2024
Światowy Dzień Kaca
Pierwszy dzień po Sylwestrowej zabawie to zdecydowanie dzień, w którym najwięcej ludzi myśli o kacu.
1 stycznia 2024
Nowy rok
Pierwszy dzień nowego roku w kalendarzu gregoriańskim. Świętowanie tego dnia rozpoczyna się już w nocy dnia poprzedniego.
Obrazek pochodzi ze strony: Pexles Autor: Taryn