2023 2024 2025

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Dzień wolny od pracy
Święto kościelne
Święto nakazane


W 2024 roku Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki wypada:
1 stycznia 2024
Poniedziałek
Najbliższe wydarzenie wypada 1 stycznia 2025, czyli za 197 dni.
Pierwszy dzień nowego roku to dzień, w którym obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Tego dnia dziękujemy Maryi za to, że wydała na świat Syna Bożego. Czcimy ją szczególnie za to, że jest Matką, nie tylko Chrystusa, ale również całego Ludu Bożego. Obowiązkiem każdego katolika jest uczestnictwo we mszy świętej.
Uczczenie Maryi tego dnia ma również inne znaczenie. Ma na celu pokazanie ludziom, że Matka Jezusa jest najdoskonalszym stworzeniem i jedną z pierwszych, które korzystają z jego darów. Pragnienie podkreślenia szczególnej pamięci matki Boga zrodziło się w starożytnym chrześcijaństwie. Już w VII wieku Kościół Zachodni wyznaczył datę 1 stycznia, na obchody tego szczególnego dnia.
Samo święto zostało wprowadzone do liturgii kościoła katolickiego dość późno. W 1500. rocznicę soboru w Efezie w 1930 roku papież Pius X ustanowił, iż święto to obchodzone będzie 1 października. Reformy liturgiczne z 1969 r. podniosły ich rangę do uroczystości nakazanych i przeniosły ją na 1 stycznia. Termin ten został wybrany, by podkreślić bliski związek między Bożym Narodzeniem a Uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

2 lutego 2024
Uroczystość Ofiarowania Pańskiego
Święto upamiętniające ofiarowanie młodego Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Inaczej nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Wydarzenia tego samego dnia

1 stycznia 2024
Światowy Dzień Kaca
Pierwszy dzień po Sylwestrowej zabawie to zdecydowanie dzień, w którym najwięcej ludzi myśli o kacu.
1 stycznia 2024
Nowy rok
Pierwszy dzień nowego roku w kalendarzu gregoriańskim. Świętowanie tego dnia rozpoczyna się już w nocy dnia poprzedniego.
1 stycznia 2024
Dzień Domeny Publicznej
Dzień promujący dostęp do domeny publicznej i wiedzy na temat praw autorskich.
1 stycznia 2024
Światowy Dzień Pokoju
Ustanowione w 1967 roku przez papieża Pawła VI. W tym dniu papież wygłasza orędzie pokoju. Każdy Dzień pokoju ma inny temat.
Obrazek pochodzi ze strony: Ikona Matki Bożej w Częstochowie Autor: Wikipedia