2023 2024 2025

Uroczystość Ofiarowania Pańskiego

Święto kościelne


W 2024 roku Uroczystość Ofiarowania Pańskiego wypada:
2 lutego 2024
Piątek
Najbliższe wydarzenie wypada 2 lutego 2025, czyli za 229 dni.
2 lutego w kościele obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, noszącego w Polsce także nazwę święta Matki Boskiej Gromnicznej. Święto to upamiętnia przyniesienie Jezusa przez Maryję i Józefa w świątyni Jerozolimskiej, zgodnie z prawem żydowskim nakazującym ofiarowanie pierworodnego syna Bogu, dokładnie 40 dni od urodzenia.

Według ewangelii Jezus został nazwany podczas tego obrzędu ?światłem na oświecenie pogan i chwałą Izraela?. Nawiązując do tych słów, obchody święta Ofiarowania Pańskiego są bogate w symbolikę światła. Najpopularniejszą formą świętowania tej daty są procesje, podczas których niesie się zapalone świece jako symbolikę Jezusa wnoszonego przez Maryję do świątyni. Początki obchodów święta sięgają IV w. na terenie Jerozolimy i VII w. w przypadku terenów Rzymskich. Od IX w. procesje kończą się poświęceniem świec, które następnie zanosi się zapalone do domu. Owe świece złożone na ręce osoby konającej, oznaczają poświęcenie jej w ręce Maryi, natomiast zapalone w domostwie podczas klęsk żywiołowych, chronią je przed negatywnymi skutkami kataklizmu. Ta tradycja mocno przyczyniła się do nazwy święta Matki Boskiej Gromnicznej.

Święto jest obchodzone przez kościół katolicki, starokatolicki, prawosławny i ewangelicki. Jego znaczenie w polskiej tradycji jest na tyle duże, że doczekało się kilku przysłów odnoszących się właśnie do niego jak np. ?Gromnica - zimy połowica?. Dzień ten kończył także tradycyjny okres śpiewania kolęd w polskich domach.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

1 stycznia 2024
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
Święto maryjne podkreślające, że Maryja jest matką Boga.

Wydarzenia tego samego dnia

2 lutego 2024
Światowy Dzień Mokradeł
Święto upamiętnia podpisanie konwencji ramsarskiej podczas której kraje zobowiązały się do ochrony obszarów wodno-błotnych.
2 lutego 2024
Dzień Handlowca
Polskie święto branżowe; W PRL-u obchodzone w 1. niedzielę po 29 stycznia
2 lutego 2024
Dzień Świstaka
Świstak Phil z Punxsutawney w Pensylwanii co roku 2 lutego przepowiada mieszkańcom Stanów Zjednoczonych jak długo będą musieli jeszcze poczekać na przyjście wiosny.