2025 2026 2027

Dzień Filatelisty

Święto nietypowe


W 2026 roku Dzień Filatelisty wypada:
6 stycznia 2026
Wtorek
Najbliższe wydarzenie będzie za 536 dni.
Kolejne wypada 6 stycznia 2027, czyli za 901 dni.
Filatelistyka jest typem kolekcjonerstwa, hobby, zamiłowania do wszystkiego, co związane jest w pierwotnym znaczeniu ze zbieraniem znaczków pocztowych, a obecnie również datowników i kopert FDC, czyli z takich z naklejonym znaczkiem i ostemplowanych w pierwszym dniu obiegu danego znaczka.
Filatelistyka jest popularna na całym świecie, ale tylko w Polsce obchodzony jest Dzień Filatelisty, którego pierwsze obchody odbyły się w okresie, gdy naszego kraju nie było na mapie Europy.
Dnia 6 stycznia 1893 roku został założony w Krakowie na terenie Galicji w zaborze austriackim Klub Filatelistów i właśnie na pamiątkę tego dnia obchodzony jest Dzień Filatelisty. Co znamienne, w tradycji katolickiej wypada tego dnia Święto Trzech Króli, łatwo więc o skojarzenie sobie tego dnia na wypadek, gdybyśmy byli filatelistami, a data naszego święta umknęłaby nam z pamięci.
Jest to rodzaj święta z gatunku nietypowych i jeśli jest przez kogoś obchodzone w sposób uroczysty, to raczej w niewielkich kręgach miłośników filatelistyki.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

6 stycznia 2026
Uroczystość Objawienia Pańskiego
Potocznie zwana Świętem Trzech Króli to uczczenie objawienia się Boga człowiekowi i jego obecność w historii ludzkości.
6 stycznia 2026
Światowy Dzień Misyjny Dzieci
Ustanowiony w 1949 roku przez papieża Piusa XII. Jego przesłaniem jest podkreślenie łączności duchowej wszystkich dzieci świata.
Obrazek pochodzi ze strony: Pixabay Autor: Pixabay