2023 2024 2025

Dzień Polskiej Wódki

Święto nietypowe


W 2024 roku Dzień Polskiej Wódki wypada:
13 stycznia 2024
Sobota
Najbliższe wydarzenie wypada 13 stycznia 2025, czyli za 185 dni.

Polska jest największym w Unii Europejskiej i czwartym na świecie producentem wódki. Podaje się również, że ten wysoko procentowy napój alkoholowy wywodzi się właśnie z naszego kraju. Produkt ten tak samo, jak między innymi francuski koniak czy szkocka whisky wpisany jest na listę chronionych oznaczeń geograficznych. Nic dziwnego więc, że dzień, w którym ustalono definicje tego wspaniałego trunku, stał się Dniem Polskiej Wódki. Aby wódka mogła doznać tego zaszczytu i być określana mianem Polskiej Wódki, musi spełnić szereg restrykcyjnie kontrolowanych wymagań. Wszystkie produkty, z których wytwarza się ten alkohol, muszą pochodzić z polskiej ziemi i być jednym z tradycyjnie hodowanych na terenie Polski zbóż. Jeżeli wódkę pędzi się z ziemniaków, to te również muszą pochodzić wyłącznie z polskich pół uprawnych. Ponadto, wszystkie etapy produkcji polskiej wódki, oprócz procesu butelkowania, również muszą odbywać się na polskiej ziemi. Tylko tak przygotowany alkohol może nosić miano Polskiej Wódki.Uwaga!
Twórcy serwisu mojekalendarze.pl zdecydowanie nie zachęcają do spożywania alkoholu. Ten wpis ma wyłącznie charakter informacyjny.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

1 stycznia 2024
Światowy Dzień Kaca
Pierwszy dzień po Sylwestrowej zabawie to zdecydowanie dzień, w którym najwięcej ludzi myśli o kacu.
25 maja 2024
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
Szlachetny napój, pity od wieków, bardzo popularny kiedyś i dziś musiał otrzymać swój dzień który jest obchodzony w ponad 50 krajach świata.
2 sierpnia 2024
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
Szlachetny napój, pity od wieków, bardzo popularny kiedyś i dziś musiał otrzymać swój dzień który jest obchodzony w ponad 50 krajach świata.

Wydarzenia tego samego dnia

13 stycznia 2024
Dzień Wegetarian
Obchodzony w drugą sobotę stycznia. Wegetarianie to osoby które świadomie i celowo wyłączają ze swojej diety mięsa w tym również ryby i owoce morza. Dotoczy to też produktów pochodzenia zwierzęcego m.in. żelatyny.
13 stycznia 2024
Międzynarodowy Dzień Koszuli
W tym dniu warto ubrać koszulę. Warto też jakąś kupić bo wiele sklepów robi w tym dniu promocję na tę część garderoby.
13 stycznia 2024
Dzień Wzajemnej Adoracji
Ten dzień to okazja do wielu miłych słów i gestów. Uśmiechnij się i bądź dziś uprzejmy dla każdego napotkanego człowieka.
13 stycznia 2024
św. Hilarego
Wspomnienie świętego Hilarego, biskupa i doktora kościoła.
Obrazek pochodzi ze strony: pixabay.com Autor: Pavlofox