2023 2024 2025

Dzień Tkaczki

Święto nietypowe
Święto branżowe


W 2024 roku Dzień Tkaczki wypada:
5 października 2024
Sobota
Najbliższe wydarzenie będzie za 81 dni.
Kolejne wypada 4 października 2025, czyli za 445 dni.
Dzień Tkaczki to święto, które zostało wymyślone przez Urszulę Wolską, która jest dyrektorem Muzeum Dawnej Wsi "Domek Tkaczki". Święto powstało w inicjatywie szerszego zapoznania się z tkactwem. Biorąc udział w święcie, można własnoręcznie utkać swój własny wyrób z lnu. Dla dzieci przygotowuje się często specjalnie przygotowane małe krosna, aby mogły one również brać udział w wydarzeniu. Często w dniu święta organizuje się różnego typu warsztaty, w celu poszerzania wiedzy o tkactwie.

Dzień Tkaczki ma na celu promowanie kultury i pielęgnowanie tradycji. Pierwszy raz obchodzono Dzień Tkaczki w 2008 roku w gminie Bliżyn. Dzień Tkaczki obchodzony jest w każdą pierwszą sobotę października danego roku. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ słowo "październik" pochodzi od słowa "paździerze", które nawiązuje właśnie do tkactwa i oznacza odpadki powstające przy obrabianiu lnu. Impreza ta ma charakter ogólnopolski, a ilość uczestników biorących w niej udział powiększa się z roku na rok. Obecnie święto te było organizowane w takich miastach jak: Łódź, Zgierz oraz Poznań.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

5 października 2024
Światowy Dzień Nauczyciela
więto ustanowione w 1994 r., na pamiątkę podpisania w 1966 r. ?Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela?, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy.
Obrazek pochodzi ze strony: pexels.com Autor: Karolina Grabowska