2024 2025 2026

Dzień Tkaczki

Święto nietypowe
Święto branżowe


W 2025 roku Dzień Tkaczki wypada:
4 października 2025
Sobota
Najbliższe wydarzenie będzie za 473 dni.
Kolejne wypada 3 października 2026, czyli za 837 dni.
Dzień Tkaczki to święto, które zostało wymyślone przez Urszulę Wolską, która jest dyrektorem Muzeum Dawnej Wsi "Domek Tkaczki". Święto powstało w inicjatywie szerszego zapoznania się z tkactwem. Biorąc udział w święcie, można własnoręcznie utkać swój własny wyrób z lnu. Dla dzieci przygotowuje się często specjalnie przygotowane małe krosna, aby mogły one również brać udział w wydarzeniu. Często w dniu święta organizuje się różnego typu warsztaty, w celu poszerzania wiedzy o tkactwie.

Dzień Tkaczki ma na celu promowanie kultury i pielęgnowanie tradycji. Pierwszy raz obchodzono Dzień Tkaczki w 2008 roku w gminie Bliżyn. Dzień Tkaczki obchodzony jest w każdą pierwszą sobotę października danego roku. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ słowo "październik" pochodzi od słowa "paździerze", które nawiązuje właśnie do tkactwa i oznacza odpadki powstające przy obrabianiu lnu. Impreza ta ma charakter ogólnopolski, a ilość uczestników biorących w niej udział powiększa się z roku na rok. Obecnie święto te było organizowane w takich miastach jak: Łódź, Zgierz oraz Poznań.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

4 października 2025
św. Franciszka z Asyżu
Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.
4 października 2025
Światowy Dzień Zwierząt
Światowy Dzień Ochrony Zwierząt. Święto ustanowiono ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji, rozpoczynający Światowy Tydzień Zwierząt.
4 października 2025
Dzień Udanej Współpracy
Podziękuj za udaną współpracę, pochwal to, co warte zauważenia i pozytywnie zaskocz osoby ze swojego otoczenia biznesowego.
4 października 2025
Światowy Dzień Onkologii
Święto obchodzone m.in. przez polskie placówki onkologiczne.
Obrazek pochodzi ze strony: pexels.com Autor: Karolina Grabowska