2022 2023 2024

Światowy Dzień Nerek

Święto nietypowe
Zdrowie


W 2023 roku Światowy Dzień Nerek wypada:
9 marca 2023
Czwartek
Najbliższe wydarzenie wypada 14 marca 2024, czyli za -74 dni.
Światowy Dzień Nerek to coroczne przedsięwzięcie przypadające na drugi czwartek marca. Inicjatywa ta przede wszystkim, polega na przeprowadzaniu profilaktycznych badań nerek. Ma na celu uświadomienie ludziom jak ważne jest dbanie o zdrowe nerki, jakie jest ryzyko i co zrobić aby zmniejszyć możliwość zachorowania na tego typu choroby. Organizowane są różne konferencje prasowe, publiczne odczyty oraz imprezy mające charakter oświatowo-edukacyjny. Chodzi również o zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat znaczenia w organizmie ludzkim narządu nerek oraz jak on funkcjonuje. Omawiane są choroby nerek, a także metody walki w ich leczeniu.

Światowy dzień nerek został zorganizowany z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Obchodzony jest od roku 2006. W Polsce za koordynację obchodów odpowiada Stowarzyszenie Nefrologia Polska. Natomiast w pomocy przy organizacji i realizacji różnych imprez bierze udział Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

W 2020 roku w Polsce pomimo pandemii odbyło się 717 przeszczepień nerki.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

26 stycznia 2023
Dzień Transplantacji
Ogólnopolski dzień, obchodzony 2 w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Wydarzenia tego samego dnia

9 marca 2023
św. Franciszki rzymianki
Wspomnienie świętej Franciszki rzymianki, zakonnicy.
9 marca 2023
Dzień Statystyki Polskiej
Święto ustanowione na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN 2 grudnia 2008 roku
Obrazek pochodzi ze strony: depositphotos.com