2023 2024 2025

Światowy Dzień Nerek

Święto nietypowe
Zdrowie


W 2024 roku Światowy Dzień Nerek wypada:
14 marca 2024
Czwartek
Najbliższe wydarzenie wypada 13 marca 2025, czyli za 240 dni.
Światowy Dzień Nerek to coroczne przedsięwzięcie przypadające na drugi czwartek marca. Inicjatywa ta przede wszystkim, polega na przeprowadzaniu profilaktycznych badań nerek. Ma na celu uświadomienie ludziom jak ważne jest dbanie o zdrowe nerki, jakie jest ryzyko i co zrobić aby zmniejszyć możliwość zachorowania na tego typu choroby. Organizowane są różne konferencje prasowe, publiczne odczyty oraz imprezy mające charakter oświatowo-edukacyjny. Chodzi również o zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat znaczenia w organizmie ludzkim narządu nerek oraz jak on funkcjonuje. Omawiane są choroby nerek, a także metody walki w ich leczeniu.

Światowy dzień nerek został zorganizowany z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Obchodzony jest od roku 2006. W Polsce za koordynację obchodów odpowiada Stowarzyszenie Nefrologia Polska. Natomiast w pomocy przy organizacji i realizacji różnych imprez bierze udział Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

W 2020 roku w Polsce pomimo pandemii odbyło się 717 przeszczepień nerki.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

26 stycznia 2024
Dzień Transplantacji
Ogólnopolski dzień, obchodzony 2 w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Wydarzenia tego samego dnia

14 marca 2024
Dzień Liczby Pi
Święto przypadające w dniu, który wynika z amerykańskiego sposób zapisu daty 3.14
Obrazek pochodzi ze strony: depositphotos.com