2023 2024 2025

Światowy Dzień Pokoju

Święto nietypowe


W 2024 roku Światowy Dzień Pokoju wypada:
1 stycznia 2024
Poniedziałek
Najbliższe wydarzenie wypada 1 stycznia 2025, czyli za 164 dni.

1 stycznia, który jest początkiem nowego roku kalendarzowego, obchodzony jest na wiele różnych sposobów. Jednym z ważnych wydarzeń, które ma miejsce właśnie tego dnia, jest Światowy Dzień Pokoju. Dnia 9 grudnia 1867 roku Paweł VI, będący wtedy Papieżem, z inicjatywy francuskiego filozofa i humanisty Raoula Follereau, wysłał list do wszystkich dobrych ludzi, w którym apelował o uznanie tego dnia właśnie za Dzień Pokoju. Twierdził, że nowy rok kalendarzowy jest kolejnym początkiem wędrówki ludzkiego życia i że powinno towarzyszyć mu życzenie, według którego to właśnie pokój będzie utrzymywać równowagę nad przyszłymi wydarzeniami ludzkości. Chociaż wydźwięk ten miał być szerszy, a apel Papieża poparło wielu znanych polityków i działaczy, to w ostateczności święto obchodzone jest głównie przez wyznawców wiary katolickiej.


Każdy kolejny Światowy Dzień Pokoju ma swoje własne zagadnienie, które jest wygłaszane podczas papieskiego orędzia. Do tej pory miało miejsce kilkadziesiąt takich przemówień, podczas których Papież nawołuje cały świat do wzajemnego szacunku i umiłowania dla bliźniego.

Występowanie w kalendarzach

Wydarzenia tego samego dnia

1 stycznia 2024
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
Święto maryjne podkreślające, że Maryja jest matką Boga.
1 stycznia 2024
Dzień Domeny Publicznej
Dzień promujący dostęp do domeny publicznej i wiedzy na temat praw autorskich.
1 stycznia 2024
Nowy rok
Pierwszy dzień nowego roku w kalendarzu gregoriańskim. Świętowanie tego dnia rozpoczyna się już w nocy dnia poprzedniego.
1 stycznia 2024
Światowy Dzień Kaca
Pierwszy dzień po Sylwestrowej zabawie to zdecydowanie dzień, w którym najwięcej ludzi myśli o kacu.
Obrazek pochodzi ze strony: Pexels Autor: Cottonbro