2025 2026 2027

Dzień Polskiej Wódki

Święto nietypowe


W 2026 roku Dzień Polskiej Wódki wypada:
13 stycznia 2026
Wtorek
Najbliższe wydarzenie będzie za 543 dni.
Kolejne wypada 13 stycznia 2027, czyli za 908 dni.

Polska jest największym w Unii Europejskiej i czwartym na świecie producentem wódki. Podaje się również, że ten wysoko procentowy napój alkoholowy wywodzi się właśnie z naszego kraju. Produkt ten tak samo, jak między innymi francuski koniak czy szkocka whisky wpisany jest na listę chronionych oznaczeń geograficznych. Nic dziwnego więc, że dzień, w którym ustalono definicje tego wspaniałego trunku, stał się Dniem Polskiej Wódki. Aby wódka mogła doznać tego zaszczytu i być określana mianem Polskiej Wódki, musi spełnić szereg restrykcyjnie kontrolowanych wymagań. Wszystkie produkty, z których wytwarza się ten alkohol, muszą pochodzić z polskiej ziemi i być jednym z tradycyjnie hodowanych na terenie Polski zbóż. Jeżeli wódkę pędzi się z ziemniaków, to te również muszą pochodzić wyłącznie z polskich pół uprawnych. Ponadto, wszystkie etapy produkcji polskiej wódki, oprócz procesu butelkowania, również muszą odbywać się na polskiej ziemi. Tylko tak przygotowany alkohol może nosić miano Polskiej Wódki.Uwaga!
Twórcy serwisu mojekalendarze.pl zdecydowanie nie zachęcają do spożywania alkoholu. Ten wpis ma wyłącznie charakter informacyjny.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

1 stycznia 2026
Światowy Dzień Kaca
Pierwszy dzień po Sylwestrowej zabawie to zdecydowanie dzień, w którym najwięcej ludzi myśli o kacu.
25 maja 2026
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
Szlachetny napój, pity od wieków, bardzo popularny kiedyś i dziś musiał otrzymać swój dzień który jest obchodzony w ponad 50 krajach świata.
7 sierpnia 2026
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
Szlachetny napój, pity od wieków, bardzo popularny kiedyś i dziś musiał otrzymać swój dzień który jest obchodzony w ponad 50 krajach świata.

Wydarzenia tego samego dnia

13 stycznia 2026
Międzynarodowy Dzień Koszuli
W tym dniu warto ubrać koszulę. Warto też jakąś kupić bo wiele sklepów robi w tym dniu promocję na tę część garderoby.
13 stycznia 2026
Dzień Wzajemnej Adoracji
Ten dzień to okazja do wielu miłych słów i gestów. Uśmiechnij się i bądź dziś uprzejmy dla każdego napotkanego człowieka.
13 stycznia 2026
św. Hilarego
Wspomnienie świętego Hilarego, biskupa i doktora kościoła.
Obrazek pochodzi ze strony: pixabay.com Autor: Pavlofox