2024 2025 2026

Dzień Wegetarian

Święto nietypowe
Posiłki


W 2025 roku Dzień Wegetarian wypada:
11 stycznia 2025
Sobota
Najbliższe wydarzenie będzie za 206 dni.
Kolejne wypada 10 stycznia 2026, czyli za 570 dni.

Wegetarianizm staje się coraz powszechniejszym stylem życia zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jest to spowodowane większą świadomością społeczeństwa względem ekologii, a także rosnącą dostępnością wszelkich mięsnych zamienników, które bywają niejednokrotnie tańsze. Dzień Wegetarian to inicjatywa powstała z racji szerzenia świadomości w społeczeństwie na temat stylu życia związanego z dietą roślinną, a także jej odłamami. Istnieje kilka form wegetarianizmu np. laktowegetarianizm polegający na wykluczeniu z jadłospisu jajek lub owowegetarianizm wiążący się z unikaniem nabiału i przetworów mlecznych. Jedną z najbardziej skrajnych jest witarianizm. Praktykujący tą dietę spożywają jedynie surowe warzywa i owoce, a napoje typu kawa lub herbata zamieniają na pospolitą wodę źródlaną.


Tego dnia poruszane są kwestie zmiany diety z tradycyjnej na wegetariańską. Między innymi w jaki sposób przejść na wegetarianizm trwale i zdrowo bez uszczerbków na zdrowiu. Dzień Wegetarian jest szansą dla różnych organizacji lub przedsiębiorstw do organizowania przedsięwzięć mających na celu przybliżenie wegetariańskich smaków np. wegetariańskie wieczory, zniżki w restauracjach czy organizowanie bezmięsnych targów żywności. Obchodzony jest w całej Polsce.Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

1 października 2025
Światowy Dzień Wegetarianizmu
Wegetarianizm znany był już w starożytności, szczególnie w Indiach oraz greckich kręgach kulturowych, zatem nie sądźmy, że wegetarianizm to wymysł czasów współczesnych.
2 października 2025
Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych
Święto ustanowione w rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera wegetarianizmu.
Obrazek pochodzi ze strony: unsplash.com Autor: fran hogan