2021 2022 2023

Uroczystość Wszystkich Świętych

Święto nakazane
Dzień wolny od pracy
Święto kościelne


W 2022 roku Uroczystość Wszystkich Świętych wypada:
1 listopada 2022
Wtorek
Najbliższe wydarzenie wypada 1 listopada 2023, czyli za -229 dni.
Wszystkich Świętych jest uroczystością chrześcijańską obchodzoną 1 listopada. Uroczystość ma na celu uczczenie wszystkich chrześcijan, którzy zostali uznani za świętych i zgodnie z założeniami religii trafili do Nieba. Tradycja prawdopodobnie powstała pod koniec V wieku i początkowo nawiązywała do historii męczenników, a następnie obchody rozszerzono do oddawania czci wszystkim zmarłym, którzy figurują jako święci.

Obchody tego święta ulegały wielu zmianom na przestrzeni wieków, a we współczesnej kulturze Dzień Wszystkich Świętych zlewa się z Zaduszkami. Obecnie obchody najczęściej ograniczają się do wizyty na cmentarzu oraz modlitwy za zmarłych. W średniowieczu, ten dzień był uznawany za stosunkowo ważny, udział był obowiązkowy dla wszystkich wiernych. Wprowadzono nawet wigilię, a później nawet oktawę tego święta.

Cel tych uroczystości, mimo upływu czasu, zawsze pozostawał ten sam. Głównym zamierzeniem było zachowanie w pamięci zmarłych świętych i wyrażenie uznania dla ich nierzadko męczeńskiej śmierci oraz czynów, których dokonali za życia.

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

2 listopada 2022
Zaduszki
Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Wydarzenia tego samego dnia

1 listopada 2022
Dzień Wegan
Święto obchodzone w Polsce, na świecie 1 listopada.
1 listopada 2022
Obrazek pochodzi ze strony: imienniczek.pl