2024 2025 2026

Nowy rok

Dzień wolny od pracy
Święto zwyczajowe


W 2025 roku Nowy rok wypada:
1 stycznia 2025
Środa
Najbliższe wydarzenie będzie za 196 dni.
Kolejne wypada 1 stycznia 2026, czyli za 561 dni.
Zwyczaj świętowania Nowego Roku dnia 1 stycznia wywodzi się ze starożytnego Rzymu, kiedy to obchodzono święto Janusa - boga początków, przejść, bram, drzwi i mostów. Początkowo za początek roku uznawano tam dzień 1 marca, jednak w 46 r p.n.e. Juliusz Cezar zdecydował, o wprowadzeniu nowego kalendarza juliańskiego, przenosząc datę obchodów na styczeń i przedłużając ówczesny rok aż o 445 dni. Zmiana okazała się trafna, gdyż obecnie niemal na całym świecie tradycyjnego noworocznego szampana otwieramy właśnie 1 stycznia. Wyjątek stanowią wyznawcy prawosławia i grekokatolicyzmu, którzy nowy rok witają 14 stycznia oraz kraje azjatyckie, gdzie święto to jest ruchome i w zależności od kraju i wyznawanej religii przypada w styczniu, lutym, marcu lub nawet kwietniu. Tym co łączy niemal wszystkie kultury, jest huczna zabawa i widowiskowe pokazy sztucznych ogni, jednak istnieją państwa o bardzo oryginalnych tradycjach. W Hiszpanii na przykład jest to zjadanie jednego winogrona na każde z 12 uderzeń zegara, w Danii rozbijanie talerzy o drzwi swoich przyjaciół, Szkoci natomiast palą łódź wikingów. 

Występowanie w kalendarzach

Podobne święta

31 grudnia 2025
Sylwester
Dzień wspomnienia świętego Sylwestra, a także ostatni dzień roku. Tradycyjnie, nocną zabawą zaczynającą się wieczorem witamy nowy rok.

Wydarzenia tego samego dnia

1 stycznia 2025
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
Święto maryjne podkreślające, że Maryja jest matką Boga.
1 stycznia 2025
Światowy Dzień Kaca
Pierwszy dzień po Sylwestrowej zabawie to zdecydowanie dzień, w którym najwięcej ludzi myśli o kacu.
1 stycznia 2025
Dzień Domeny Publicznej
Dzień promujący dostęp do domeny publicznej i wiedzy na temat praw autorskich.
1 stycznia 2025
Światowy Dzień Pokoju
Ustanowione w 1967 roku przez papieża Pawła VI. W tym dniu papież wygłasza orędzie pokoju. Każdy Dzień pokoju ma inny temat.